Agrárgazdaság
A generációs megújulás útján
A tavaly megalkotott családi gazdaságokról szóló törvény adminisztratív egyszerűsítésekkel és adókedvezményekkel arra ösztönözi a vidéki termelőket, hogy családban gazdálkodjanak- mondta az Agrárminisztérium (AM) agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) Vidéki Nők Nemzetközi Napja alkalmából pénteken Budapesten rendezett konferencián.

Juhász Anikó kiemelte, idén az AM legfontosabb feladatai közé tartozik
a gazdaságátadási törvény megalkotása, amelyben 3-5 éves átadási fázist és hozzá kapcsolódó támogatásokat is szeretnének kidolgozni, hogy a generációs megújulás a családok számára ne okozzon érzelmi megrázkódtatást, hanem átmenetként éljék meg.
A helyettes államtitkár elmondta, mindkét törvény a generációmegújítási program része, 2023-ban pedig az új Közös Agrárpolitika részeként a támogatási feltételeket is szeretnék megteremteni. A Magyar Agrár-, és Élettudományi Egyetem rektora online köszöntőjében a mezőgazdasági munka hagyományos jellegének 21. századi átalakulásáról és az automatizált, digitális, precíziós gazdálkodási eszközeiről beszélt, melyek széles körű elterjedése új lehetőséget teremt a nők számára is az agráriumban. Gyuricza Csaba rámutatott: ez azért fontos, mert Magyarországon az utóbbi évtizedekben birtokkoncentráció zajlott le, csökkent a gazdaságok száma, amelyeknek a kétharmadát férfiak irányítják, ráadásul az állandóan foglalkoztatottak között sem éri el a 30 százalékot a nők aránya.
A MATE rektora kifejtette, hogy az élethosszig tartó tanuláshoz hozzáférés és a dinamikusan fejlődő munkaerőpiacon használható készségek megszerzésének lehetősége alapvető feltétel a nők foglalkoztatásának növelésére a mezőgazdasági és élelmiszertermelési ágazatban és a turizmusban is.
Fűrész Tünde, a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS) elnöke hangoztatta: a magyar nőket minden elismerés megilleti, hiszen nemcsak a családban, hanem a munka világában is helyt állnak. Példaként említette, hogy 2010-hez képest a női foglalkoztatás a nagyjából 50 százalékos szintről most már a 70 százalékot közelíti.
Batthyány-Schmidt Margit, a konferenciát szervező Magyar Női Unió Egyesület elnöke elmondta, a szervezet 2013-ban jött létre. Magyarországon nemzetközi mintára 2015-ben honosították meg az ENSZ Vidéki Nők Nemzetközi Napját.
Fotó: Fekete István
Forrás: AM