Élelmiszeripar
Új gabonatároló rendszert épít a Gyermelyi Zrt.
Mintegy 3 milliárd forintból 40 ezer tonnás gabonatároló rendszert épít a Gyermelyi Zrt., a beruházáshoz nyújtott másfél milliárd forintos vissza nem térítendő, 20 százalékban uniós támogatásról szóló okiratot Farkas Sándor, az Agrárminisztérium parlamenti államtitkára hétfőn adta át a cég székhelyén Tóth Bélának, a Gyermelyi Zrt. elnökének.

Tóth Béla, a Gyermelyi Zrt. elnök-igazgatója elmondta, a 2023-as betakarításra elkészülő tároló rendszer a cég harmadik malmát szolgálja ki, a létesítményben a malom fél évre elég alapanyagát lehet tárolni.
A 4 silóból álló, 40 000 tonnás gabonatároló rendszer óránként 200 tonna búzát tud megmozgatni. Az automata termékforgatás közben a tisztítást és a szellőztetést is elvégzik a berendezések. A silókon kívüli egyéb kiegészítő berendezések, szállítópályák magyar gyártmányúak, a kivitelezési és elektromos tervek is magyar mérnökök munkája.
A vállalatcsoport termékei előállítására zárt integrációt működtet, amely európai szinten is egyedülálló. A liszt termékpályát megalapozó növénytermesztési ágazat 8400 hektár földterületen gazdálkodik. A vállalatcsoport az MTA Martonvásári Kutatóintézete által nemesített vetőmagokat szaporítja, amit a saját vetőmagüzemében dolgoz fel. Ebből az integrációban lévő gazdáknál és a vállalatcsoport területein étkezési búzát termesztenek, a termést helyben őrölve használják fel a tésztagyártásra.
A cég Magyarország egyik legnagyobb tojástermelője is. Az évi 140 millió darab tojást adó ágazat már a naposcsibe nevelésétől kontrollálja a folyamatot. Az állatok takarmányszükségletéről a 2018-ban átadott takarmánygyár gondoskodik. A megtermelt tojást zömében a tésztagyárban használják, másik része pedig héjas tojásként jut a piacra.
A tésztagyár évi 70 000 tonna száraztészta előállítására alkalmas. A Magyarországon elfogyasztott száraztészta majdnem fele ebből az üzemből kerül ki, valamint exportra jelenleg a világ 24 országába szállít tésztát a vállalat.
A Gyermelyi Zrt. 2019-ben 28,2 milliárd, 2020-ban pedig közel 29 milliárd forint konszolidált árbevételre tett szert. A társaság adózott eredménye a 2019-es 511 millió forintról 2020-ban 1,489 milliárdra emelkedett.
A cégcsoport az elmúlt öt évben 22 milliárd forintot fordított beruházásokra. A társaság közel 500 főt foglalkoztat közvetlenül, az általuk szervezett termelési integráció több ezer családnak jelent biztos megélhetést. (MTI)